puikiai subalansuota mityba
Nėštumas Sveikata

Puikiai subalansuota mityba

Nėštumo metu jūsų organizmui papildomai reikia geležies, baltymų, kalcio, folio rūgšties ir omega-3. Šių maistinių medžiagų papildomas poreikis turi būti suteikiamas iš natūralių maisto šaltinių, o ne iš cheminių medžiagų. Jei jūsų mitybą sudaro sveiko maisto įvairovė, galite būti tikros, kad gaunate visų reikiamų maistinių medžiagų jūsų kūdikio vystymuisi.

Folio rūgštis

Medicinos specialistai rekomenduoja visoms vaisingo amžiaus moterims į savo mitybą įtraukti folio rūgštį dar prieš nėštumą. Folio rūgštis padeda sumažinti gimstančių kūdikių nervinio vamzdelio defekto riziką. Tai gali sukelti įvairaus laipsnio paralyžių, šlapimo nelaikymą ir psichinę negalią. Šie defektai paprastai išsivysto per pirmąsias tris nėštumo savaites. Jei esate nėščia rekomenduojama suvartoti 600 mikrogramų folio rūgšties per dieną. Tam, kad šių vitaminų gautumėte kartu su maistu, rinkitės tokius produktus kaip žalios lapinės daržovės ir citrusiniai vaisiai.

Baltymai

Baltymai yra statybinis blokas jūsų kūdikiui. Ši maistinė medžiaga svarbi sveikos odos formavimuisi, raumenims, ląstelėms, kaulams, audiniams, rankų ir kojų pirštams, plaukams ir nagams. Baltymų trūkumas nėštumo metu gali sutrikdyti jūsų kūdikio vystymąsi. Nepakankamas jo kiekis taip pat sukelia itin didelį nuovargį, raumenų skausmus, odos problemas, plaukų trapumą ir organų pažeidimus.

Ypatingą dėmesį į baltymų suvartojimą atkreipkite per antrąjį nėštumo trimestrą, nes per šį laikotarpį jūsų kūdikis auga sparčiu tempu. Būtinai į savo mitybos racioną įtraukite bent vieną patiekalą, praturtintą baltymais. Puikūs baltymų šaltiniai: pupelės, žali riešutai, liesa jautiena, paukštiena, žuvis ir kiaušiniai.

Kalcis

Kalcis labai svarbus kūdikio skeleto formavimuisi. Jei trūks kalcio, tuomet kūdikis jo pasisavins iš jūsų kaulų. Kai tai atsitiks jūsų kaulai taps silpni ir trapūs. Tai gali padidinti kaulų lūžių ir osteoporozės riziką.

Kai esate nėščia pienas nėra geriausias kalcio šaltinis. Kai pienas yra pasterizuotas ir homogenizuotas jis netenka penkiasdešimt procentų kalcio. Jūsų kūnas kalcį pasisavina geriau iš augalinių šaltinių nei iš pieno. Kalcio daug šiuose maisto produktuose: brokoliuose, žiediniuose kopūstuose, apelsinuose, kopūstuose, juodosiose pupelėse, žirneliuose ir šparaginėse pupelėse. Kaulus sustiprinti taip pat padės lašišos, migdolai ir lazdyno riešutai.

Geležis

Geležis padeda raudonųjų kraujo ląstelių kūrimuisi, perneša deguonį per kūną. Dėl padidėjusio kraujo tūrio jūsų geležies poreikis nėštumo metu išauga dvigubai. Jei neturėsite pakankamai geležies kūdikis savinsis ją iš jūsų. Jos trūkumas gali sukelti anemiją. Sergant anemija apima silpnumas, nuolat šąla rankos ir kojos. Geležies stygius taip pat sukelia itin didelį nuovargį, galvos svaigimą ar skausmus ir problemas reguliuojant kūno temperatūrą. Vartokite šiuos maisto produktus: liesą mėsą, paukštieną, lęšius, pupeles, žalias daržoves,  žirnelius ir moliūgų sėklas.

Jūsų gydytojas patikrins geležies lygį ir jei negalite išlaikyti jį tinkamą su maistu, jums išrašys papildus.

Omega-3

Omega-3 yra tikrai svarbus elementas jūsų nėštumo mityboje, nes tai padeda jūsų kūdikiui vystyti smegenų ir nervų sistemas. Ypatingai svarbu išlaikyti rekomenduojamą omega-3 kiekį per paskutinį nėštumo trimestrą, kai jūsų kūdikio smegenų sistema plėtojasi labiausiai. Kūdikiai, kurie veikiami tinkamo kiekio omega-3 iki gimimo yra mažiau linkę į blogo elgesio problemas ir sulėtėjusį vystymąsi vėlesniame gyvenime. Kai jūs gaunate pakankamą omega-3 paros kiekį, jūsų rizika priešlaikiniam gimdymui, cezario pjūviui ir pogimdyminei depresijai sumažėja.

Žuvis yra vienas turtingiausių šios maistinės medžiagos šaltinis. Tačiau tokių žuvų kuriuose gausi gyvsidabrio reikėtų vengti.Per didelis suvartojamas gyvsidabrio kiekis kenkia kūdikio nervų sistemai. Derėtų vengti grobuoniškų žuvų tokių kaip kardžuvių, ryklių ir karalinės skumbrės.

Gyvsidabris yra elementas, kuris randamas aplinkoje. Kai ši medžiaga yra išleidžiama į orą patenka į vandenį ir nusėda į dugną. Tada jis konvertuojasi į metilą ir tampa nuodingas. Taip jis patenka į žuvų, kurios gyvena užterštame vandenyje ir minta kitomis žuvimis organizmą.

Nėščiąjai rekomenduojama rinktis šias žuvis: ančiuvius, šukutes, laukines lašišas, vandenyno ešerius, sykus, krevetes, silkes, šamus, taukžuves, langustus, kalmarus ir sardines. Jeigu jums nepatinka valgyti žuvį, tuomet išbandykite linų sėmenų aliejų, graikinius riešutus, ekologiškus kiaušinius ir tamsiai žalios spalvos daržoves.

Komentarai

Komentuoti