Pirmuoju nėštumo trimestru laikoma 0-12 nėštumo savaitės. Faktiškai per šį laikotarpį moterų kūnas patiria drastiškus pokyčius. Galite susidurti su įvairiai nepatogumais. Šiame straipsnyje supažindinsime su kokiais ir patarsime ką tuo atveju reikėtų daryti.
Rytinis pykinimas
Gimdos raumenų tempimas kartu su virškinamojo trakto spaudimu augant vaisiui sukelia padidėjusias skrandžio rūgštis. Organizmas reaguodamas į šį pakitimą gali iššaukti pykinimą ir vėmimą. Nėštumo laikotarpiu labai suaktyvėja uoslė, kuri taip pat sukelia skrandžio dirginimus.
Galime tik paguosti, kad tai netruks visus devynis mėnesius. Paprastai pykinimas ir vėmimas sustoja praėjus triems mėnesiams. Nesijaudinkite, nes vėmimas tikrai nekenkia kūdikiui.
Kovojant su rytiniu pykinimu rinkitės kuo kuklesnį maistą, kad skrandis negautų “šoko”. Be to, tyrimai rodo, kad mityba praturtinta angliavandeniais, pavyzdžiui, duona ir įvairiu krakmolingu maistu bei baltymai gali padėti ryte lengviau jaustis. Taip pat venkite itin riebaus maisto.
Krūtų jautrumas
Įsčiose atsiradus vaisiui pakinta progesterono ir estrogeno lygis. Šie hormonai siunčia žinutę krūtims, kad jos ruoštųsi pieno gamybai, kurio prireiks kūdikiui gimus.
Aureolės greičiausiai padidėja ir patamsėja. Vėliau šiose vietose atsiranda baltų iškilimų. Gali padidėti jautrumas krūtinės viduje bei atsirasti mėlynos linijos. Šios mėlynos linijos yra tik kraujagyslės, kurios perneša kraują į krūtis. Jums padės tinkamo dydžio liemenėlės pasirinkimas.
Dusulys ir nuovargis
Nėštumas sukelia nuovargį, bei kitus emocinius pokyčius. Jums reikia suvokti, kad net tuomet kai užmiegate jūsų kūnas maitina būsimą gyvybę. Todėl, nėštumo metu jūsų organizmui reikia daug daugiau poilsio. Nuovargis yra normalus reiškinys ir tereikia su tuo susigyventi.
Norėdami išvengti nuovargio ir irzlumo pasistenkite kuo daugiau ilsėtis. Puikus suaugusio žmogaus miegas turi trukti aštuonias valandas.
Tinkama mityba taip pat padeda kovoti su nuovargiu, bet kuriuo atveju jūs maitinate du žmones. Viena iš nuovargio priežasčių gali būti vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumas. Dėl to pasitarkite su savo gydytoju.
Lengva mankšta taip pat viena iš pagalbos priemonių. Jums netiks sunkūs fiziniai pratimai, tiesiog rinkitės lėtus pasivaikščiojimus, jogą ar plaukimą. Tačiau nepamirškite, kad turite išlaikyti pusiausvyrą tarp fizinių pratimų ir poilsio.
Dirglumas ir nuotaikos pokyčiai
Dėl padidėjusio hormonų kiekio atsiranda dažna nuotaikų kaita, panašiai kaip nutinka menstruacijų metu.
Svaigulys
Nėštumo metu kraujas papildomai tiekiamas į kojas ir gimdą, o tai gali sukelti svaigimus dėl kraujo stokos smegenyse. Sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje gali taip pat prie to prisidėti. Šiuo atveju būtina vartoti baltymais praturtintą maistą dažnai, bet mažomis porcijomis.
Dažnas šlapinimasis
Sparčiai besiplečianti gimda spaudžia kitus vidaus organus, taip pat ir šlapimo pūslę. Paprastai tai sumažėja kai gimda nusėda į pilvo ertmę. Jau antrojo nėštumo trimestro metu viskas susireguliuoja.
Komentarai