ką reikia žinoti prieš pradedant kūdikį maitinti kietu maistu
Sveikata Vaikai

Ką reikia žinoti prieš pradedant kūdikį maitinti kietu maistu

Maitinimo kietu maistu įvedimui kūdikis turi būti subrendęs, pasiruošęs pasiimti, nuryti, virškinti ir pasisavinti papildomą maistą. Fiziologiškai kalbant, kūdikis pasiruošęs kietą maistą priimti tada, kai jis ar ji suvartoja daugiau nei 960 ml. pieno per dieną. Paprastai, normaliam, išnešiotam kūdikiui vien tik pieno gali užtekti iki 6 mėnesių. Iki to laiko, kūdikio virškinimo sistema yra pasiruošusi virškinti minkštą maistą.

Sukakus 6 mėnesiams, į kūdikio meniu pamažu įtraukiamas pusiau tirštas ar tirštas maistas ir skysčiai, tačiau motinos pienas lieka nepakeičiamas. Dauguma šešių mėnesių kūdikių sėdi (dažniausiai prilaikomi) ir sugeba viršutine lūpa nulaižyti šaukštą, t. y. ne tik iščiulpti pusiau skystą maistą iš šaukšto. Kūdikis pamažu pratinamas prie daržovių. Daržovės išverdamos ir sutrinamos, todėl kramtyti dar nereikia. Tai yra puikus vitaminų šaltinis, su didesniu geležies kiekiu. Į paruoštą maistelį nederėtų dėti prieskonių tokių kaip druska ar cukrus. Jei nusipirkote kūdikiui skirtą tyrelę iš prekybos centro, patartina po atidarymo ją laikyti šaldytuve.

Apie 8 mėnesį liežuvio lankstumas padidėja tiek, kad kūdikis sugeba kramtyti (trinti dantenomis), nustumti ryklės link ir nuryti didesnį kiekį rupaus maisto. Sulaukus šio amžiaus jau galima duoti vaisių. Bananų košė lengvai ir greitai paruošiama, tereikia šakute sutrinti vaisių. Persikus paruošite su trintuvu.

Sulaukus 9 mėnesių, mažylis gali valgyti kiaušinius. Kiaušinių baltyme yra baltymų, o trynyje geležies. Tačiau pirmiausia turėtumėte duoti trynį, nes kiaušinio baltymas yra sunkiau virškinamas ir gali sukelti alergiją.

Daugelis 10 –12 mėnesių kūdikių įgyja įgūdžių maitintis patys ir gerti iš puodelio, jį laikydami abejomis rankomis. Jie sugeba valgyti šeimos maistą, kuris turėtų būti truputį pritaikytas kūdikiui, t. y. padalintas kąsnio dydžio gabalėliais ir valgomas su šaukštu arba imamas pirštais.

Tie kūdikiai ir vaikai, kurie maitinami įvairiu maistu, palyginti su tais, kuriems duodami vienarūšiai patiekalai, valgo geriau. Svarbu, jog kūdikiams, kurie tik žindomi, nauji maisto produktai pradiniu papildomo maitinimo laikotarpiu būtų duodami pakartotinai pakankamu dažniu. Pakartotinas maitinimas tuo pačiu maistu reikalingas tam, kad susiformuotų įprotis valgyti sveiką maistą. Siekiant, kad vaikas priprastų prie naujo patiekalo, jį gali tekti siūlyti mažiausiai 8–10 kartų, o akivaizdžiai naujas maistas tampa priimtinas tik po 12–15 pasiūlymų.

Komentarai

Komentuoti