ekologiška mėsa ir paukštiena
Nėštumas Sveikata

Ekologiška mėsa ir paukštiena

Nėščioms moterims rekomenduojama rinktis ekologiškus maisto produktus. Tradiciniai naminiai paukščiai ir mėsa perkami parduotuvėse gali būti užteršti toksinais, kurie kenkia jūsų kūdikiui. Cheminės medžiagos naudojamos gyvulių augimui, gali pakenkti besiformuojantiems kūdikio organams. Norint apsaugoti dar negimusį savo kūdikį verta rinktis ekologiškus maisto produktus.

Prekybos centrų mėsoje ir paukštienoje taip pat gali pasitaikyti hormonų ir antibiotikų. Ūkininkai gyvulių auginimui naudoja augimo hormonus, stimuliatorius ir antibiotikus. Hormonai ir stimuliatoriai padeda greičiau užauginti gyvulius, todėl jie būna anksčiau siunčiami į skerdyklą. Kuo stambesni gyvuliai, tuo daugiau mėsos vartotojams ir pelno ūkininkams. Gyvuliai paprastai laikomi gana ankštai ir be vietos judėjimui. Taigi neįmanoma išlaikyti švarias jų laikymo sąlygas, kai jie priversti stovėti savo šlapime ir išmatose. Ankštos ir antisanitarinės gyvenimo sąlygos sukuria dirvą bakterijoms ir ligoms. Antibiotikai kaip prevencinė priemonė skiriami netgi dar nesergantiems gyvuliams. Antibiotikų perdozavimas yra pagrindinė atsparių antibiotikams bakterijų atsiradimo priežastis . Jūsų mėsa, kiaušiniai bei paukštiena bus sveiki tik tada kai gyvuliai bus sveiki. Jei valgote užterštą mėsą nėštumo metu, cheminės medžiagos per placentą patenka į jūsų kūdikio sistemą. Jis dar yra per menkas ir nesugeba panaikinti šiuos toksinus. Tai kelia vystymosi problemų grėsmę. Jei antibiotikų, hormonų ir stimuliatorių naudojimas nepakankamas, gyvuliai šeriami chemiškai apdorotais pašarais. Nenatūraliai šeriami gyvuliai gali užsikrėsti kempinlige. Jei valgysite tokią infekuotą jautieną yra galimybė susirgti įvairiomis ligomis.

Taigi, kodėl ekologiški naminiai paukščiai ir mėsa geriau nėštumo metu? Ekologiškų ūkių ūkininkams neleidžiama naudoti augimo hormonus. Antibiotikų naudojimas apribotas, taikomas tik sergantiems gyvūnams. Be to, taip auginamų gyvulių nešeria chemiškai apdorotais pašarais. Gyvenimo sąlygos ekologiškuose ūkiuose yra kur kas labiau sanitarinės ir tai padeda sumažinti ligų atsiradimą. Kai gyvuliai serga mažiau, jie sumažina perduodamų su maistu bakterijų riziką. Be to, ekologiškai auginami gyvuliai turi prieigą prie lauko teritorijos, kuriose gali laisvai vaikščioti. Tai padeda jiems išlaikyti raumenų masę ir sumažinti riebalų kiekį mėsoje.

Komentarai

Komentuoti